Žabljak je dragulj alpske krune Crne Gore, gdje se netaknuta divljina susreće s avanturama na vratima veličanstvenog Nacionalnog parka Durmitor.
Želite li znati što možete otkriti u Žabljaku? Pripremite se da vas osvoji jedno od najslikovitijih planinskih odredišta u Europi. Ova nevjerojatna Regija može se pohvaliti izvanrednom kolekcijom prirodnih čuda-od kristalno čistih voda ledenjačkih jezera do visokih vapnenačkih vrhova i najdubljeg kanjona u Europi. Bilo da tražite mirne trenutke usred netaknute prirode, spektakularne planinske šetnje kroz drevne šume ili skijanje svjetske klase na savršenim padinama, Žabljak nudi vrhunsko iskustvo tijekom cijele godine. Sastavili smo konačan popis šest izvanrednih mjesta koja prikazuju ljepotu i raznolikost crnogorskog glavnog alpskog blaga koje oduzima dah.
Atrakcije koje morate posjetiti u Žabljaku

Nacionalni park Durmitor
Nacionalni park Durmitor nalazi se na UNESCO-vom popisu svjetske baštine i prostire se na površini od gotovo 40 000 hektara s prekrasnim krajolikom na sjeveru Crne Gore. Smješten na ulazu u park, Žabljak je savršeno polazište za istraživanje ovog prirodnog čuda. Unutar parka nalazi se 48 vapnenačkih vrhova visokih preko 2000 metara, uključujući veličanstveni Bobotov Cook (2.523 m), 18 ledenjačkih jezera poznatih kao "oči planina" i spektakularni kanjon rijeke Tare — najdublja klisura u Europi. Raznoliki ekosustavi održavaju izvanrednu biološku raznolikost zahvaljujući brojnim endemskim vrstama i netaknutim drevnim šumama. Posjetitelji mogu otkriti spektakularne poglede, skrivene doline i izvanredne geološke formacije koje su nastale milijunima godina.
Zima od prosinca do ožujka pretvara Durmitor u spokojnu snježnu zemlju čudesa. Do parka se može doći uređenim cestama koje vode do Žabljaka, a posebne zimske pješačke staze označene su iz sigurnosnih razloga. Izleti na krpljama koje organizira Centar za posjetitelje (25-40 eura po osobi) omogućuju vam da s vodičem dođete do teško dostupnih vidikovaca. Budući da svježi snijeg pokazuje otiske životinja, postaje lakše pratiti divlje životinje, posebno kada promatrate populaciju jelena i lisica u parku. Panoramski pogledi na vrhove prekrivene snijegom na svijetloplavom nebu stvaraju spektakularne mogućnosti za fotografiranje. Zimi bi posjetitelji trebali nositi vodootpornu gornju odjeću, koristiti mačke ili uređaje za kretanje po zaleđenim stazama i uvijek provjeriti vremenske uvjete u centru za posjetitelje prije polaska.
Prilikom planiranja posjeta imajte na umu da je ulaz u park 3 eura po osobi (besplatno za djecu mlađu od 7 godina), a godišnje propusnice mogu se kupiti za 20 eura. Park je otvoren tijekom cijele godine, iako neka područja na visokim nadmorskim visinama nisu dostupna od studenog do travnja zbog snijega. Centar za posjetitelje u Žabljaku otvoren je svakodnevno od 8 do 18 sati (ljeto) i od 9 do 16 sati (zima), nudeći karte ruta (3-5 eura), vođene ture i najam opreme. Mogućnosti smještaja kreću se od planinskih koliba (15-25 eura po noćenju) do privatnih pansiona (30-60 eura) i hotela u Žabljaku (50-120 eura). Rezervirajte najmanje mjesec dana prije putovanja u srpnju-kolovozu i tijekom zimskih praznika. Nudi dnevne autobuse iz Podgorice (2,5 sata), organizirane ture ili najam automobila, pružajući maksimalnu fleksibilnost u istraživanju različitih područja parka.
Proljeće (travanj-lipanj) sa sobom donosi dramatične promjene: topljenje snijega hrani slapove i rijeke, a livade su prekrivene divljim cvijećem. U tom su razdoblju stvoreni izvrsni uvjeti za planinarenje, temperatura zraka je umjerena (10-20 inča), a posjetitelja je manje nego ljeti. Promatranje ptica doseže svoj vrhunac povratkom migratornih vrsta, a u parku je zabilježeno više od 170 vrsta ptica. Centar za posjetitelje nudi specijalizirane proljetne botaničke ture (30 eura za poludnevni izlet) usredotočene na raznoliku floru parka, uključujući rijetke vrste orhideja. Razina vode u rijeci Tari doseže svoj vrhunac krajem svibnja, stvarajući idealne uvjete za rafting (60-80 eura za jednodnevni izlet, uključujući opremu i vodiče). Staze koje vode do viših uzvisina postupno se otvaraju kako se snijeg topi, a informacije o ažuriranjima u stvarnom vremenu dostupne su u centru za posjetitelje.
Ljeto i jesen (srpanj-listopad) najpristupačnija su sezona u parku, kada su otvorene sve staze i prirodne atrakcije pokazuju se s najvećom svjetlinom. Poznata kružna staza Black Lake (MPN) (2 sata, srednje težine) omogućuje vam da vidite spektakularne odraze okolnih vrhova u mirnim jutarnjim vodama. Za avanturističkije planinare predviđena je staza do vrha Bobotov Kuk (8-10 sati povratno putovanje) s koje se pruža panoramski pogled na Crnu Goru i susjedne zemlje. Jeep safari s vodičem (45 Eura po osobi) kroz udaljena područja, uključujući prašume i skrivene doline. Jesensko lišće obično doseže vrhunac početkom listopada, dajući krajoliku zlatne i crvene nijanse. Poznata ledena špilja u parku ostaje smrznuta čak i tijekom ljetnih mjeseci, dostupna za vođene ture (35 eura, uključujući prijevoz i sigurnost). Sadržaji za posjetitelje uključuju izletišta, edukativne staze u prirodi za obitelji i vidikovce strateški postavljene za promatranje divljih životinja i fotografiranje.

Kanjon Žabljak-Tara i Most Džurđević-Tara
Kanjon rijeke Tare jedan je od najimpresivnijih spomenika prirode u Europi, njegova dubina doseže 1300 metara, a duljina je više od 80 kilometara u sjevernoj regiji Crne Gore. Ovo prirodno čudo zaštićeno UNESCO-om, koje se često naziva "Veliki kanjon Europe", kristalno je čista rijeka Tara koja teče preko impresivnih vapnenačkih litica prekrivenih bujnom vegetacijom. Dragulj kanjona je veličanstveni most Đurđević Tara, arhitektonsko remek-djelo koje se uzdiže 172 metra iznad rijeke, s pet elegantnih lukova koji se protežu preko klanca na 365 metara. Izgrađena 1940.godine, ova izvanredna betonska građevina ne samo da povezuje strme padine kanjona, već posjetiteljima nudi panoramski pogled na okolne divlje životinje koji oduzima dah. Zajedno, kanjon i Most stvaraju kultni krajolik koji utjelovljuje izvanredne prirodne ljepote i inženjersku baštinu Crne Gore.
Zimi, od prosinca do veljače, kanjon Tara pretvara se u slikoviti smrznuti krajolik, stijene su prekrivene snježnom prašinom, a uz obale rijeke ponekad se formiraju ledene formacije. Most Đurđević-Tara dostupan je tijekom cijele godine, nudeći jedinstvene mogućnosti za fotografiranje s mnogo manje turista nego tijekom ljetnih mjeseci. S vidikovca na sjevernom kraju mosta pruža se najbolji zimski pogled na cijeli kanjon. Iako zimi nema raftinga, vođene šetnje krpljama uz rub kanjona (35-45 eura po osobi) nude alternativne avanture. Zimi bi se posjetitelji trebali toplo oblačiti i nositi odgovarajuću obuću s dobrim prianjanjem, jer staze mogu biti skliske. U obližnjoj planinskoj čajani (300 metara od mosta) poslužuju se tradicionalni topli napitci i domaća rakija, savršeni za zagrijavanje nakon obilaska kanjona.
Kada planirate svoj posjet, imajte na umu da je pristup vidikovcima mosta i kanjona besplatan, iako parkiranje na službenim parkiralištima košta 2-3 eura po automobilu. Kanjon je dostupan za promatranje tijekom cijele godine, a most pruža danonoćni pristup pješacima. Mogućnosti smještaja kreću se od kabina uz rijeku (40-70 eura) do pansiona u obližnjim selima (30-50 eura) i hotela u Žabljaku (50-120 eura). Opcije putovanja uključuju redovne autobuse iz Žabljaka (3 eura u jednom smjeru, 30 minuta), taksi usluge (oko 15-20 eura u jednom smjeru) ili najam automobila. Najpotpuniji spektar iskustava iz posjeta mostu kombinira se s raftingom (svibanj-listopad) ili pješačkom rutom uz rub kanjona (tijekom cijele godine). Odvojite najmanje 2-3 sata za pregled mosta i vidikovaca ili cijeli dan ako dodate aktivnosti poput ziplininga (20-25 eura) ili raftinga (50-80 eura za pola dana).
U proljeće (travanj-svibanj) kanjon se nevjerojatno transformira, jer snijeg koji se topi u planinama povećava protok rijeke Tare, stvarajući impresivne brzake i slapove. Ovo razdoblje označava početak sezone raftinga, s iskusnim vodičima koji nude izlete na najrazličitije rijeke-od nježnih razreda do izazovnih razreda (cijene između 50 i 90 eura, ovisno o trajanju i dionici). Okolne šume zatrpane su živopisnim zelenilom i divljim cvijećem, što proljeće čini savršenim za fotografiranje prirode i promatranje ptica. Pješačke staze uz rub kanjona postaju potpuno dostupne, a staza Lever-Tara od 7 km nudi spektakularne poglede na kanjon i Most. Proljetne temperature kreću se od 10 do 20 inča, pa su potrebni lagani premazi koji se mogu prilagoditi promjenjivim uvjetima tijekom dana. Jutarnji posjeti obično su popraćeni vedrijim nebom i boljom rasvjetom za fotografiranje mosta u pozadini kanjona.
Ljeto i jesen (lipanj-listopad) su vrhunske sezone za aktivnosti na otvorenom u kanjonu. Rafting doseže svoj vrhunac u lipnju i srpnju, kada optimalni vodostaj kombinira zabavu i sigurnost (u tom je razdoblju potrebno rezervirati unaprijed). Zipline, koji prelazi kanjon pored mosta, pruža priliku osjetiti nalet adrenalina, dostižući brzinu do 50 km / h, dok je u limbu na visini od 170 metara iznad rijeke. Možete se kupati u posebno određenim mirnijim dijelovima rijeke, gdje temperatura vode u srpnju i kolovozu doseže 15-18 m.osvjetljenje mosta u ljetnim večerima stvara čarobne mogućnosti za fotografiranje, posebno pri zalasku sunca (u 7-9 sati uveče). Jesen od kraja rujna do listopada oslikava zidove kanjona svijetlim bojama, a hladnije temperature (12-18. Kulturne aktivnosti uključuju susret s lokalnim proizvođačima meda u blizini mosta, koji nude degustaciju rijetkog kanjonskog meda s litica (dostupan je na štandovima uz cestu). Da biste zaista uživali u kanjonu, kombinirajte jutarnji rafting s popodnevnim posjetom mostu i avanturama ziplinea, a završite večerom u restoranu uz rijeku koji poslužuje pastrve domaće proizvodnje i tradicionalnu crnogorsku kuhinju.

Crno jezero( Crno Jezero), Jezero Žminje i druga jezera
Crno jezero (MPN): smješteno u podnožju planine Durmitor, Crno jezero je najpoznatije od crnogorskih ledenjačkih jezera. Njegove kristalno čiste vode, uokvirene gustim šumama i visokim planinskim vrhovima, čine ga popularnim odredištem za planinarenje, vožnju kajakom i mirne šetnje prirodom.
Jezero Zminier: manje i osamljenije jezero Zminier nudi spokojno iskustvo okruženo bujnim zelenilom. Njegova mirna atmosfera savršena je za one koji traže samoću i tihu povezanost s prirodom.
Ostala jezera: Nacionalni park Durmitor dom je nekoliko drugih netaknutih jezera, od kojih svako ima svoj jedinstveni šarm, što ovu regiju čini rajem za ljubitelje na otvorenom i fotografe.

Bobotov Cook
Bobotov Kuk je najviši vrh Nacionalnog parka Durmitor u Crnoj Gori, koji se uzdiže na 2523 metra iznad razine mora. Ova veličanstvena planina nudi neke od najspektakularnijih pogleda u regiji, s prostranim pogledom na surove krajolike i duboke doline.
Popularno odredište za planinare i penjače, Bobotov Cook nudi izazovne rute koje penjačima pružaju panoramski krajolik i osjećaj postignuća.
Njegova upečatljiva ljepota i impresivna nadmorska visina čine ga nezaobilaznim mjestom za posjetitelje na otvorenom koji žele doživjeti slikovito planinsko područje Crne Gore.

Čurevac, Žabljak
Ćurevac je zadivljujuće vidikovce smješteno u blizini Žabljaka s kojeg se pruža panoramski pogled na kanjon rijeke Tare i okolne surove krajolike Nacionalnog parka Durmitor.
Ova veličanstvena visoravan, koja se uzdiže više od 1600 metara, pruža pogled iz ptičje perspektive na spektakularne litice kanjona i bujne šume.
Kurevac je omiljeno odredište turista i ljubitelja prirode koji traže prekrasan krajolik, mirno okruženje i jedan od najboljih pogleda u Crnoj Gori.
To je idealno mjesto za one koji žele doživjeti netaknutu ljepotu zemlje iz jedinstvene perspektive.

Planinski prijevoj Sedlo
Smješten u Nacionalnom parku Durmitor, sedlo pass jedna je od najspektakularnijih planinskih ruta Crne Gore. Smješten na nadmorskoj visini od 1.907 metara, pruža zadivljujući pogled na okolne vrhove, duboke doline i alpske krajolike.
Bilo automobilom ili planinarenjem, ovaj vijugavi planinski prijevoj svakako vrijedi posjetiti za avanturističke putnike jer otkriva netaknutu ljepotu Durmitora.
Impresivne litice i panoramski pogledi čine ga idealnim mjestom za fotografe i ljubitelje prirode koji žele istražiti surove divlje životinje Crne Gore.